Students earn awards at 55th annual East Texas Regional Science Fair

Josh Roy of Nacogdoches High School claimed the top prize March 1 at the 55th annual East Texas Regional Science Fair at Kilgore College.

Roy’s project, “Photo-Degradation of Hydrocarbons,” was awarded the top prize out of 161 students from 23 junior and senior high schools in the East Texas region.

He will advance to the Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) in Phoenix, Ariz., May 12-17.

Finalists in both the junior and senior divisions will advance to the state Texas Science and Engineering Fair in College Station (grades 6-12).

Specialty awards were given for projects in engineering, psychology, chemistry, computer science and environmental science.

Local science fair winners from area schools (grades 6-12) were invited to attend the competition.

Suddenlink by Altice also funded several specialty awards, ranging from $100 to $500 (listed below).


Science Fair Winners:

Overall Winner: Josh Roy (Nacogdoches High School)

Senior Physical Category:

  • 1st Place: Josh Roy, Nacogdoches High School, “Photo-degradation of Hydrocarbons”
  • 2nd Place: Carson Carlile, Joseph Black and Josh Wood, Marshall High School, “The Gauss Rifle”
  • 3rd Place: Anisha Rao, David Gonzalez and Janet Mendoza, Lufkin High School, “Get a Grip”

Senior Biological Category:

  • 1st Place: Alishbah Khan, Lufkin High School, “The Distillation of Alternative Fuels”
  • 2nd Place: Brie Pierce, James Fouse and Savannah Fitch, Winnsboro High School, “The Link Between Empathy and High School GPA”
  • 3rd Place: Kendall Wells, Linden-Kildare High School, “Bacteria vs. Sanitizers”

Junior Physical Category:

  • 1st Place: Kyleigh Pate, Bruce Junior High School (Gilmer), “This Little Light of Mine”
  • 2nd Place: Bo Barrett, Mackenzie LeGard, Cayuga Middle School, “Hover or Walk?”
  • 3rd Place: Lola Vanderburg, Texas Middle School (Texarkana), “Insulation”

Junior Biological Category:

  • 1st Place:  Madison Perkins, Bruce Junior High School (Gilmer), “Stayin’ Alive”
  • 2nd Place: Darby Davis, Texas Middle School (Texarkana), “Duckweed — Helpful or Harmful?”
  • 3rd Place: Cole Stout and Jefferson Dunaway, Foster Middle School (Longview), “Proving Global Warming (Improved Experiment)”

Suddenlink by Altice winners:

1st Level ($500):

  • Alishbah Khan, Lufkin High School, “The Distillation of Alternative Biofuels”
  • Adrian Bueno, Moore MST Magnet School (Tyler), “Sound Check”

2nd Level ($200):

  • Austin Moore, Bruce Junior High School (Gilmer), “The Car of Tomorrow”
  • Carl Raymundo, Marshall High School, “Height is Might in Hydropower”
  • Cole Stout and Jefferson Dunaway, Foster Middle School (Longview), “Proving Global Warming (Improved Experiment)”
  • Tiyah Courville, Cayuga Middle School (Cayuga), “Homemade Robotic Hands”
  • Nathaniel Jennings, Moore MST Middle School (Tyler), “Bright Lights, Big Energy?”

3rd Level ($100):

  • Lucas Cox, Prairiland Junior High School (Pattonville), “Creating Motion in an Electrical Field”
  • Juan Rubio, Nacogdoches High School, “Quantifying News Quality”
  • Lola Vanderburg, Texas Middle School (Texarkana), “Insulation”
  • Tanner Marshall, P. E. Wallace Middle School (Mount Pleasant), “Escalader”
  • Josh Roy, Nacogdoches High School, “Photo-degradation of Hydrocarbons”